Про вирощування томатів від ТМ «Добрі Сходи»™


Ранній сорт томатаТомат належить до сімейства Пасльонові. Це досить теплолюбна однорічна культура. Насіння починає проростати при температурі не нижче 10 -15°С. При температурі ґрунту 15°С від сівби до сходів проходить 14-22 дні, а при температурі ґрунту нижче 10°С насіння не проростає. Найбільш сприятлива температура для росту і розвитку рослин 22-25°С вдень і 15-18°С вночі. Зниження температури нижче 15°С в цей період, призводить до затримки цвітіння, а при 10°С затримується і ріст рослин. Рослина характеризується підвищеними вимогами до світла. Інтенсивність і тривалість освітлення значно впливають на отримання врожаю і накопичення сухої речовини в плодах. Зниження температури повітря до 1-2°С не витримує більшість сортів. Висока температура також негативно позначається на рослинах. При температурі вище +30°С і низької вологості повітря, томати припиняють зростання, а їх пилок втрачає життєздатність.

Всі знають, що найбільш небезпечною хворобою у томатів є фітофтороз. Появі та розвитку захворювання сприяє висока вологість і помірна температура повітря, тумани, значні перепади нічних і денних температур з випаданням рясних рос, близькість з посадками картоплі.

Томати промислові вирощують через розсаду, або посівом у відкритий ґрунт. При вирощуванні томатів через розсаду, посів насіння виробляють з розрахунком термінів висадки і віку розсади. Оптимальна температура проростання насіння становить 25-27°С. Вона не повинна опускатися нижче 13-15°С і підніматися вище 42°С – це біологічні мінімум і максимум для проростання. Сходи з'являються на 7-10 день. Після проростання сіяниці, температуру повітря на декілька днів знижують до 10-12°С для загартовування розсади, яке підвищує стійкість до хвороб. Далі температуру піднімають до 24°С вдень і 19-20°С вночі.

Висадку розсади у відкритий ґрунт починають з ранніх гібридів, таких як Астерікс F1, Фортікс F1, Річі F1і тд. і закінчують пізніми. Ґрунт до або після висадки добре зволожують. Через 3-4 дні підсаджують рослини замість тих, що не прижилися. Хороші результати дає використання касетної розсади.

Різні сорти томатівНа момент висадки у відкритий ґрунт, томати повинні бути здоровими та мати 7-9 листочків. Навіть якщо висадити погану розсаду в родючий ґрунт, гарного врожаю все одно не отримаємо. Висаджувати розсаду у відкритий ґрунт бажано в похмуру погоду і краще до вечора.

У сучасних умовах вирощування, велике значення має мульчування ґрунту. Грядки обов'язково мульчують. Краща температура для коренів томатів – + 20-25°С, при цьому ґрунт не повинен пересихати. Мульча оберігає рослини від висушування, знижує ріст бур'янів і позбавляє від багаторазового ручного розпушування. Застосовують скошену траву, тирсу, деревну кору, торф – з часом вони підуть у ґрунт і утворюють гумус.

За тиждень до посіву встановлюють укриття, щоб земля прогрілась, і не знімають, поки середньодобова температура не підніметься до +15°С. Садити томати потрібно не глибоко, підтримувати високий рівень вологості, але так, щоб насіння могли дихати (при цьому температура повинна бути близько 25°C), а після проростання зведіть поливи до мінімуму.

Для дорослої рослини температура ґрунту набагато важливіше температури повітря, тому нерідкі ситуації, коли навіть під укриттям, помідори продовжують погано розвиватися. Виною цьому може бути холодний ґрунт, особливо якщо близькі ґрунтові води (недалеко протікає річка). Для вирішення цієї проблемичасто використовують "теплі грядки"підняті над землею і завантажені кінським гноєм, який будучи розпушеним, починає виділяти багато тепла.

Температура до початку плодоношення: + 20 ... 22°С в сонячний день, + 19 ... 20°С – у похмурий, + 16 ... 17°С вночі. З початком плодоношення температурний режим змінюється. Запліднення квітки відбувається в діапазоні + 24 ... + 32°С. Підвищена температура так само несприятлива: при температурі вище +32°С пилкові зерна не проростають і сповільнюється фотосинтез.

Технологія вирощування

Кращі ґрунти для томата – супіщані і легкі суглинки, що добре прогріваються, багаті перегноєм, з рівним рельєфом і нейтральним рН. Слабокислу і слаболужну реакцію ґрунту томат переносить добре. Менш придатні – важкі перезволожені ґрунти, де томат вирощують на грядках-гребенях. Погано ростуть на важких глинистих і запливаючих перезволожених ґрунтах. На легких ґрунтах сходи можна отримати при висіві їх на глибину 4-5 см. У разі пересихання верхнього шару ґрунту, після сівби проводять укочування поперек або по діагоналі напрямку рядків. Ґрунт в день внесення повиннен бути вологим, а погода безвітряною (найчастіше такі умови складаються у вечірній час). Під час обприскування, штангу обприскувача необхідно встановлювати якомога ближче до поверхні ґрунту.

Вологість ґрунту в різні періоди наступна:

  • висадка розсади – початок плодо-утворення – 65-75% НВ,
  • початок плодо-утворення – перші збори – 70-80% НВ,
  • перші збори – кінець вегетації – 80-85% НВ.

Для вирощування томатів, ґрунт повинен відповідати певним вимогам: мати високу пористість (65-75%), найменшу вологоємність 45-50%, повітряність 20-25%, щільність – 0,4-0,6 г/см2.

Розсадний спосіб вирощуванняТомат вирощують розсадним і безрозсадним способами. При розсадному способі вирощування, підготовку ґрунту починають безпосередньо після збирання попередника з подрібнення рослинних решток дисками. Через 10-12 днів проводять оранку на глибину 22-25 см на легких ґрунтах і 25-27 см на важких. Восени проводять одну дві культивації з метою боротьби з бур'янами і вирівнювання ґрунту. Ранньою весною, ґрунт боронують, при необхідності 2-3 рази культивують на глибину 8-10 см. Напередодні висадки розсади проводять культивацію на глибину 12-14 см.

Безрозсадний спосіб вирощуванняДля вирощування томатів безрозсадним способом, ділянку під посів насіння найкраще готувати з осені, але якщо Ви цього не зробили, доведеться попрацювати навесні, адже від правильної підготовки ґрунту багато в чому буде залежати Ваш врожай. Відразу після того, як з ґрунту зійде сніг і він дещо розмерзнеться, потрібно прорихлити обрану ділянку, внести в ґрунт перегній, полегшити її торфом, тирсою, оскільки томати погано себе почувають у важких ґрунтах. Якщо ж ґрунти добре вирівняні з осені і немає багаторічних бур'янів, замість передпосівної культивації можна обійтися 2-3 разовим боронуванням зчіпкою з середніх борін. При невирівняному ґрунті, передпосівну обробку проводять комбінованим агрегатом на глибину сівби насіння з попереднім одноразовим боронуванням легкими боронами.

Томат добре росте на легкому суглинистому або супіщаному ґрунті з високим вмістом поживних речовин (більше 2-3% гумосу). На різних етапах онтогенезу рослин, відзначають різну потребу томатів в мінеральних речовинах. У ранньому віці, рослини найбільше потребують фосфор, в період цвітіння – азот, в період посиленого зростання – калій.

Після того, як помідори виростуть до свого остаточного розміру (вони придбають характерний блиск, коли налив завершиться) з них взагалі можна обірвати все листя – це тільки прискорить дозрівання плодів. Збирають плоди у червоному ступені зрілості або в рожевому ступені зрілості. Зазвичай рекомендують збирати у рожевому ступені зрілості, тому що більш червоні плоди прискорюють дозрівання кисті і тим самим зменшують налив і масу розташованих поруч плодів.

Розповісти про сторінку друзям

u